VILÁGSZÍNVONAL SVÁJCBAN I. - A ZÜRICHI ÁLLATKERT MASOALA ESŐERDŐ BEMUTATÓJA 2.
A Masoala Esőerdő csarnok növényfajai
Írta: SVÁBIK KRISZTIÁN
2017
Fényképezte: SVÁBIK KRISZTIÁN és MAZÁCS ANITA
2013
Madagaszkár egyedülálló flórája
Madagaszkár büszkélkedhet a világ egyik legdiverzebb flórájával, mely hozzávetőlegesen 12.000 növényfaj otthona. Rendkívül magas az endemikus fajok aránya: 10 növénycsalád 260 nemzetségének képviselői csak a szigeten honosak, s ebben a vonatkozásban mindössze Ausztrália múlja felül a malgas diverzitást. A Madagaszkáron elterjedt 170 pálmafaj (Arecaceae) közül 165, a kb. 1000 orchideafaj (Orchidaceae) közül kb. 850, s a világ összesen 9 baobab-faja (Adansonia sp.) közül hat kizárólag itt, és sehol máshol nem található meg a Földön. A madagaszkári esőerdők hozzávetőlegesen 5500 növényfajának kb. 80%-a szintén endemikusnak tekinthető.
A „Svájci Madagaszkár” növényvilága
Az esőerdő-csarnok három éves működési tapasztalatait összegző leírás (2007) szerint 99 család 478 növényfaja található a bemutatóban, melyek kb. 65%-a őshonos Madagaszkáron. E fajok közül 39 fenyegetett (sebezhető VU, veszélyeztetett EN és súlyosan veszélyeztetett CR) besorolású a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listája szerint. A megnyitás évében összesen 17.000 növényegyed került beültetésre. Ezeknek mindössze 0,5%-a pusztult el az első évben, mely rendkívül alacsony értéknek tekinthető. Újabb páfrányok, orchideafélék és vízinövények jelenleg is folyamatosan kerülnek betelepítésre.
A Masoala-csarnok növénybemutatója unikális látványt nyújt.
Kb. 100 nagyméretű, 12 méternél magasabb faegyedet telepítettek a csarnokba, melyek elsősorban az eperfafélék (Moraceae) közé tartozó Ficus benjamina és Ficus altissima, az ébenfafélék (Ebenaceae) közé tartozó Diospyros-, valmint a pillangósvirágúak (Fabaceae) Dalbergia-nemzetségébe sorolt taxonok. Ezen fajok, melyek nem honosak Madagaszkáron, afféle átmeneti növényesítési alternatívát jelentenek, hiszen a natív fajok egyedei ekkora méretben nem elérhetőek. Habár e domináns megjelenésű taxonok tekintélyes méretű példányai elsősorban – de nem kizárólagosan – dél- és délkelet-ázsiai elterjedésű növénycsoportok képviselői, mégis közeli rokonságban állnak hasonló, natív malgas fajokkal. Időközben ezen „egzotikus” egyedeket madagaszkári rokonuk váltja a bemutatóban. Továbbá számos itt látható faj ugyan szintén nem a szigetállam esőerdeiből származik, azonban ezek olyan kultivált növények, melyek manapság már szintén elterjedtek a területen.
Több mint 50 példány nagy növésű, közönséges csavarpálma Pandanus utilis és „Utazók pálmája” Ravenala madagascariensis (melyek csak nevükben pálmák), valamint endemikus fajok, mint az aranynád-pálma Dypsis lutescens és Dypsis madagascariensis adják a madagaszkári esőerdők unikális atmoszféráját. Az alsó vegetációs szinten növekvő több száz csemete a Zürichi Állatkert által finanszírozott, Masoala-félszigeten létrehozott neveldéből származik, melyek jelenleg még apró termetűek, de a tervek szerint a jövőben váltani tudják majd a nem őshonos, kezdeti időszakban ültetett fajok egyedeit.
A megnyitást követő évben 2400 facsemete beültetését végezték el a svájci szakemberek, melyek az állatkert nemzeti park területén létrehozott palántanevelőiből származtak. 2004 végére a trópusi csarnokban közel 4700 fa származott Madagaszkárról, melyeket eleinte holland és belga neveldékbe szállítottak. Ezt követően a növények 6-12 hónap közötti akklimatizációs periódus – mely alatt szakértők által végzett rendszeres egyedfejlődési és növényvédelmi ellenőrzés történt – leteltével kerültek végleges helyükre a zürichi csarnokba.
A bemutató fajdiverzitását növeli az import maganyag, melyet az évente egy vagy két alkalommal, a Masoala-félszigetről történő maggyűjtés biztosít. E kollekció elsősorban veszélyeztetett és sebezhető természetvédelmi besorolású növényfajokra koncentrál a megfelelő ex situ populációk létrehozása céljából, melyek közvetlenül a zürichi ökoszisztéma bemutatóba vagy az említett helyi növényszaporítókba kerülnek. A maganyag kezelése és exportja a National Forest Seed Service of Madagascar (Silo National des Graines Forestiéres) kollaborációjával történik. Mindazon növényfajok, melyek magja begyűjtésre került herbáriumi bizonyító példánnyal dokumentáltak, melyek taxonómiai kezelését a Missouri Botanikus Kerttel történő kooperáció biztosítja. E bizonyító példányok az alábbi intézmények herbáriumaiban kerülnek deponálásra: University of Antananarivo, Madagaszkár, Laboratoire Phanérogamie, Párizs, Franciaország, Missouri Botanical Garden, Saint Louis, Amerikai Egyesült Államok és Swiss Federal Institute of Technology, Zürich, Svájc. A Madagaszkárról történő import mellett jellemző továbbá az Amerikai Egyesült Államok, Thaiföld és Malajzia növényszaporítóiból történő vásárlás egyaránt.
Manapság már csak becsülni lehet a Masoala Esőerdő csarnok növénybemutatójának nagyságát, melyet nagyjából 35.000 növényegyedre tesznek.
Egy valódi esőerdei sétához hasonlóan a csarnok legmagasabb növényei között eltörpülnek a látogatók.
Növényvédelem
A svájci szakemberek törekvése az önfenntartó, biológiai egyensúlyhoz minél inkább közelítő működés fenntartása. Azonban, mivel egy természetes élőhelyhez viszonyítva a hatalmas csarnok is pusztán egy „mini-ökoszisztémának” számít, jóval nagyobb a működési zavar fellépésének veszélye, melyet folyamatos monitorozással igyekszenek feltárni a specialisták. Ennek megfelelően, szükség esetén természetes antagonista szervezetek kerülnek betelepítésre a csarnokba. Az első évben gyors növekedésnek indultak a hernyók, tripszek és különböző növénytetvek populációi, melyek természetes kontrollját a kereskedelemben elérhető taxonok, mint fonálférgek, katicabogarak és gombák, valamint rovarfogyasztó hüllő- és madárfajok jelentik. Konvencionális növényvédőszerek és inszekticidek nem kerülnek alkalmazásra.
A MASOALA-CSARNOK NÖVÉNYFAJAI ÚTIKALAUZ ALAPJÁN
A bemutató egy minél realisztikusabb esőerdei séta hangulatát igyekszik visszaadni, ennek megfelelően a növényzet közé bújtatott fajtáblák tömkelege nem rontja ennek hatását. Érdemes tehát az intézményben megvásárolható részletes útikalauz alapján végigjárni az útvonalat, mely természetesen a bemutató jellegzetes növényfajait is tárgyalja, sőt, mindegyiknél külön helyszín-megjelölést láthatunk a csarnok térképéről, hol is keressük az adott növénycsoport egy-egy tagját.
Az alábbi felsorolás az említett útikalauzból származik, mely részben a botanikai felosztás, részben az adott növények megjelenésbeli hasonlóságaira épül, ezzel is megkönnyítve azok felismerhetőségét.
Páfrányok
Asplenium nidus, madárfészek páfrány
Platycerium bifurcatum, szarvasagancs páfrány
Adiantum monocolor, csendes-óceáni vénuszhajpáfrány
Pteris cretica, szalagpáfrány
Salvinia auriculata, füles rucaöröm
Selaginella apoda, svájci korpafű
Nephrolepis exaltata, szobapáfrány
Cyathea arborea, nyugat-indiai páfrányfa
A magas páratartalom számos páfrányfajnak nyújt ideális életteret a mesterséges esőerdőben.
Pázsitfüvek, mocsári- és vízinövények
Schizostachyum brachycladum, sárga bambusz
Oryza sativa, rizs
Cymbogogone citratus, indiai citromfű
Cyperus haspan, törpe papiruszsás
Cyperus papyrus, papiruszsás
Alocasia macrorrhiza, alokázia v. elefántfül
Amorphophallus hildebrandtii
Pistia stratiotes, kagylótutaj
Lemna sp., békalencse
Eichhornia crassipes, közönséges vízijácint
A Schizostachyum-nemzetségbe tartozó bambuszfajok zöme Ázsiában őshonos, ám néhány faj Madagaszkáron is megtalálható. Az itt látható igen termetes sárga bambuszok eredeti areája Vietnámtól Jáváig terjed.
Alokázia v. elefántfül
A csarnok kisebb-nagyobb tavain néhol szellősebb, néhol összefüggő borítást ad a felszínen úszó kagylótutaj. A felvétel bal alsó sarkában papiruszsás látható.
Rovaremésztő növények
Nepenthes alata, kancsóka
Kaktuszok
Rhipsalis baccifera, „fagyöngy” kaktusz
Orchideák
Angraecum sesquipedale, Darwin orchideája
Angraecum veitchii
Aerangis biloba
Vanillia planifolia, vanília
Kúszónövények
Dioscorea bulbifera, jamszgyökér
Dioscorea quaternata
Piper nigrum, fekete bors
Momordica charantia, keserű dinnye
Passiflora foetida, golgotavirág
Thunbergia grandiflora, kék trombita folyondár
Ipomoea alba, holdvirág
Argyreia nervosa, hawaii farózsa
Cissus capensis, fokföldi kúszóka
Pálmák
Cocos nucifera, kókuszpálma
Elaeis guineensis, olajpálma
Hyophorbe verschaffeltii, orsópálma
Dictyosperma album, hercegnőpálma
Beccariophoenix madagascariensis, Manarano-pálma
Ravenea rivularis
Bismarckia nobilis, Bismarck-pálma
Dypsis decaryi, háromszög pálma
Dypsis lastelliana, vörösnyakú pálma
Dypsis lutescens, aranygyümölcs- v. aranynád-pálma
Dypsis madagascariensis
A fenti felvételeken Madagaszkár néhány endemikus pálmafaja látható. A közismert aranynád-pálma (balra) eleganciájának köszönhetően talán a legszélesebb körben, és cserepes dísznövényként a legnagyobb tételben értékesített pálmafaj világszerte, mely tevékenység egyre inkább csökkenő populációméreteket okoz a természetes élőhelyen. Míg a Dypsis-nemzetségbe számos fajt sorolnak, a Bismarck-pálma (jobbra fent) monotipikus taxonnak tekinthető. A veszélyeztetett, ám dísznövényként szintén kedvelt Ravenea rivularis (jobbra lent) orsó alakú „törzse” a fotó bal oldalán látható.
Csavarpálmák és sárkányfák
Pandanus baptistii, tarka csavarpálma
Pandanus utilis, közönséges csavarpálma
Dracaena marginata, sárkányfa
A csavarpálmák nagy tömegben képviseltetik magukat a csarnokban, hangulatosan övezve a látogatói útvonal számos szakaszát. Az alsó felvételen a Madagaszkáron előforduló faj, a Pandanus utilis, és annak szerteágazó támasztógyökerei láthatóak.
Gyömbérvirágúak
Ravenala madagascariensis, Utazók pálmája
Ensete sp., vadbanán
Musa basjoo, japán banán
Musa paradisiaca, banán
Calathea sp., nyílgyökér
Zingiber zerumbet
Aframomum angustifolium
A Madagaszkáron endemikus Ravenala madagascariensis nemzetségének egyetlen faja, s egyben a szigetország nemzeti növényének tekintendő. Ebből kifolyólag a Madagaszkári Köztársaság címerén is a Ravenala leveleit láthatjuk, de az Air Madagascar Légitársaság is e fajt szerepelteti logóján. Érdemes megemlíteni, hogy a korábban bemutatott tradicionális építészet anyagai között is megtaláljuk az Utazók pálmájának leveleit. A bal szélső felvétel forrása © Zoo Zürich
A különböző banánfajok a csarnok számos pontján felbukkanak.
Lágyszárúak és cserjék
Tacca chantrieri, denevérvirág
Catharanthus roseus, rózsás meténg
Manihot esculenta, manióka
Euphorbia leuconeura
Euphorbia geroldii
Coffea arabica, arab kávécserje
Mussaenda erythrophylla
Solanum torvum
Crinum asiaticum, ázsiai ernyősliliom
Streptocarpus saxorum, bolyhos napfénykóró
Pilea crassifolia
Pilea microphylla, aprólevelű üvegcsalán
Lantana camara, sétányrózsa v. színváltóvirág
Medinilla sp.
Hoya sp.
Ageratum sp.
Exacum affine
Clerodendrum wallichii
Denevérvirág
A halványpiros virágokkal rendelkező Euphorbia geroldii szintén a malgas flóra egyik endemikus képviselője.
Fák
Canarium pseudosumatranum
Canarium subulatum
Diospyros malabarica, fekete-fehér ébenfa
Diospyros mollis
Dalbergia latifolia, kelet-indiai paliszander
Dalbergia nigrescens
Dalbergia oliveri, burmai paliszander
Delonix regia, tűzvirágfa
Intsia bijuga
Ficus altissima, hamis füge
Ficus benjamina, kislevelű fikusz
Ficus binnendijkii, fűzlevelű fikusz
Artocarpus altilis, kenyérfa
Artocarpus heterophyllus, jákafa
Carica papaya, papaja v. dinnyefa
Mangifera indica, mangó
Anacardium occidentale, kesufa
Terminalia catappa, indiai mandulafa
Litchi chinensis, licsi
Citrus hystrix, kaffir citrom
Psidium guajava, közönséges guáva
Eugenia jambos, rózsaalma
Ceiba pentandra, gyapotfa
Theobroma cacao, kakaó
Dombeya wallichii
Cinnamonum zeylanicum, fahéjfa
Cananga odorata, ylang-ylang v. kananga
Spathodea campanulata, afrikai tulipánfa
Garcinia subelliptica
Calophyllum inophyllum, tamanu
Dillenia indica, elefántalma
Hibiscus tiliaceus
Thespesia populnea
Bruguiera gymnorhiza, nagylevelű v. fekete mangrove
Balra egy Ficus benjamina, középen és jobbra egy-egy Ficus altissima törzsei láthatóak. Utóbbi faj fejlődésmenete indokolja a szokatlannak tűnő törzs látványát: a mag egy másik fa lombkoronájában hajt ki, majd leveles ágai a fény felé, gyökerei pedig lefelé növekszenek, melyek elérve a talajt legyökereznek. A támasztó funkciót betöltő gazdaszervezet törzsét idővel teljesen befonó Ficus annak pusztulását okozza, melynek következtében az idősebb egyedek egy üreges törzsű faegyed látványát nyújtják.
A papaja eredeti hazája Közép- és Dél-Amerika, azonban napjainkban a trópusok egyik legelterjedtebb kultivált növénye. Ennek megfelelően Madagaszkáron sem hiányozhat az esőerdei falvakból.
A MASOALA-CSARNOK NÖVÉNYFAJAINAK TUDOMÁNYOS NEVEI betűrendben (a teljesség igénye nélkül)
Adansonia madagascariensis
Adiantum latifolium
Adiantum raddianum „Monocolor“
Adiantum sp.
Aerangis biloba
Aframomum angustifolium
Ageratum cf. houstonianum
Albizia lebbeck
Alocasia macrorrhiza
Amorphophallus hildebrandtii
Anacardium occidentale
Angraecum eburneum
Angraecum sesquipedale
Angraecum veitchii
Arachis hypogaea
Argyreia nervosa
Artocarpus altilis
Artocarpus heterophyllus
Artocarpus lakoocha
Asparagus falcatus
Asplenium longissimum
Asplenium nidus
Barringtonia racemosa
Bauhinia monandra
Beccariophoenix madagascariensis
Bismarckia nobilis
Bixa orellana
Bridelia tulasneana
Bruguiera gymnorhiza
Bucida buceras
Calophyllum inophyllum
Cananga odorata
Canarium madagascariense
Canarium pseudosumatranum
Canarium subulatum
Careya sphaerica
Carica papaya
Cassia fistula
Catharanthus roseus
Ceiba pentandra
Cerbera manghas
Cibotium schiedei
Cinnamomum zeylanicum
Citrus hystrix
Citrus medica
Clausena excavata
Clerodendrum paniculatum
Clerodendrum wallichii
Clidemia hirta
Cocos nucifera
Coffea arabica
Cola humilis
Cola nitida
Crateva religiosa
Crinum asiaticum
Curcuma longa
Cyathea arborea
Cyathea medullaris
Cymbopogon citratus
Cynometra cauliflora
Cynometra ramiflora
Cyperus haspan
Cyperus papyrus
Dalbergia baronii
Dalbergia latifolia
Dalbergia nigrescens
Dalbergia normandii
Dalbergia oliveri
Davallia sp.
Delonix regia
Dianella ensifolia
Dillenia indica
Dioscorea bulbifera
Dioscorea quaternata
Diospyros malabarica
Diospyros mollis
Dipterocarpus chartaceus
Dombeya wallichii
Dracaena marginata
Drynaria willdenowii
Durio zibethinus
Dypsis lastelliana
Dypsis lutescens
Dypsis madagascariensis
Dypsis utilis
Eichhornia crassipes
Elaeis guineensis
Ensete sp.
Erythrina perrieri
Eugenia cumini
Eugenia jambos
Euphorbia geroldii
Euphorbia leuconeura
Ficus altissima
Ficus benjamina “Exotica”
Ficus binnendijkii
Ficus cyathistipula
Ficus microcarpa
Ficus polita
Ficus religiosa
Ficus rubiginosa
Ficus semicordata
Ficus tiliifolia
Ficus triangularis
Garcinia hombroniana
Garcinia subelliptica
Gardenia carinata
Harungana madagascariensis
Hibiscus tiliaceus
Hoya cf. carnosa
Hyophorbe verschaffeltii
Impatiens tuberosa
Impatiens walleriana
Intsia bijuga
Ipomoea alba
Ipomoea batatas
Ixora foliicalyx
Khaya nyasica
Lantana camara
Leea guineensis
Lemna cf. minor
Leucaena glauca
Litchi chinensis
Mangifera indica
Manihot esculenta
Manilkara roxburghiana
Medinilla cummingii
Microlepia sp.
Mimusops elengi
Momordica charantia
Morinda citrifolia
Musa basjoo
Musa paradisiaca
Musa textilis
Mussaenda erythrophylla
Neodypsis decaryi
Nepenthes alata
Nephrolepis cordifolia
Nephrolepis exaltata „Boston“
Nephrolepis sp.
Noronhia emarginata
Oryza sativa
Pandanus baptistii
Pandanus utilis
Passiflora foetida
Phyllarthron madagascariense
Pilea crassifolia “Moon Valley"
Pilea microphylla
Piper betle
Piper nigrum
Pistia stratiotes
Platycerium bifurcatum
Polyalthia rumphii
Premna serratifolia
Psidium guajava
Psilotum nudum
Pteris biaurita
Pteris cretica
Pteris tripartita
Pteris vittata
Pterygota alata
Raphia farinifera
Ravenala madagascariensis
Ravenea rivularis
Rhipsalis baccifera
Ricinus communis
Salvinia auriculata
Schizostachyum brachycladum
Solanum torvum
Spathodea campanulata
Spondias pinnata
Sterculia foetida
Streptocarpus saxorum
Swietenia macrophylla
Swietenia mahagoni
Syzygium aqueum
Syzygium aromaticum
Syzygium malaccense
Syzygium syzygioides
Tabernaemontana divaricata
Tacca artocarpifolia
Tacca chantrieri
Terminalia alata
Terminalia catappa
Thelypteris sp.1
Thelypteris sp.2
Theobroma cacao
Thespesia populnea
Thunbergia grandiflora
Typhonodorum lindleyanum
Uncarina grandidieri
Urena lobata
Vanilla madagascariensis
Vanilla planifolia
Vatica odorata
Vitex pinnata
Zingiber officinale
Zingiber zerumbet
GOMBÁK
A bemutatóban eddig több mint 170 gombafaj került regisztrálásra, melyek számottevő része trópusi eredetű. A csarnok néhány jelentősebb faja a következő:
Coprinus disseminatus
Dictyophora indusiata
Geastrum fimbriatum
Leucocoprinus fragilissimus
Lysurus mokasin
Mutinus bambusinus
Pleurotus sp.
Tremella fuciformis
Felhasznált irodalom:
BAUERT, M. R., FURRER, S., ZINGG, R. & STEINMETZ, H. W. 2007. Three years of experience running the Masoala Rainforest ecosystem at Zurich Zoo, Switzerland. International Zoo Yearbook 41(1):203-216.
HATCHWELL, M. & RÜBEL, A. 2007. The Masoala rainforest: a model partnership in support of in situ conservation in Madagascar. In: ZIMMERMANN, A. HATCHWELL, M., DICKIE, L. & WEST, C. (eds) 2007. Zoos in the 21st Century: Catalysts for Conservation? Conservation Biology Series No. 15., Zoological Society of London 2007. Cambridge: Cambridge University Press, Pp. 205-219.
SPRECHER, K. & BAUERT, M. 2007. Pflanzen und Pilze im Masoala Regenwald. Zoo Zürich
WILHELM, M. 2006. Die Pilze der Masoala-Halle des Zoo Zürich. Schweizerische Zeitschrift für Pilzkunde 84: 190-192.
ZOO ZÜRICH & GRAF, R. 2005. Masoala Rainforest in the Zurich Zoo, Guidebook. Ropress Genossenschaft, Zürich.
Vendégkönyv